Powrót do listy projektów

KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA DZIEDZIŃCA PRZED CK ZAMEK W POZNANIU
III NAGRODA W KONKURSIE


Projekt: 2019

Opis projektu:

Zadaniem konkursowym była koncepcja na "wspólny dziedziniec przed zamkiem" tak, by przestrzeń ta pełniła funkcję przyjaznej i funkcjonalnej całorocznej przestrzeni publicznej służącej wypoczynkowi oraz pierwszemu kontaktowi z kulturalną i edukacyjną ofertą CK Zamek.

Projektanci zauważyli, że potrzeba bliższego kontaktu z drugim człowiekiem ma większe szanse zaistnieć w przestrzeni kameralnej, zacisznej, bezpiecznej. Dziedziniec zamkowy, aby być miejscem przyjaznym, powinien być ograniczony przestrzennie bardziej niż dotychczas, aby rozumiany był jako spójna całość, nie tożsama z ulicą czy skrzyżowaniem. Główne wejście natomiast potrzebuje oddechu, podkreślenia, pola do zatrzymania i obserwacji.

Zagospodarowanie dziedzińca nie definiuje, jak użytkownik ma z niego korzystać. Przestrzeń nie jest tylko placem, parkiem czy ogrodem. Ma składowe wszystkich przestrzeni, może jednocześnie służyć wielu aktywnościom i odbiorcom, zmieniać się w zależności od potrzeb. Jest to miejsce odpoczynku, spokoju -zieleń i woda tworzą przyjazny mikroklimat, ciemna posadzka podkreśla detale zamku, ale także kumuluje ciepło, które oddaje, gdy powietrze staje się chłodniejsze. Przestrzeń placu to również miejsce wydarzeń kulturalnych. Celowo nie został tu narzucony konkretny program funkcjonalny. Turyści, którzy rozpoczynają zwiedzanie zamkowych wnętrz od wizyty w wieży zegarowej, znajdą zacienione miejsce oczekiwania, zatopione w gęstej zieleni. Po drugiej stronie lustrzanej sadzawki znajduje się przestrzeń do organizacji kameralnych imprez. Daje ona możliwość potraktowania schodów jako sceny, co ułatwia organizację zaplecza, a także umożliwia oglądanie przedstawień z różnych części sprzężonych placów.

Projektowany pawilon widoczny z różnych perspektyw odgrywa rolę „wabika”. Z jego wnętrza obserwować można życie dwóch placów i ulicy. Jego oszklona wejściowa fasada jest równa z taflą wody. Widok na pozostałą przestrzeń delikatnie przysłaniają lekkie przesuwne panele wypełnione wzorem inspirowanym detalem okiennym zamku.

Uważamy, że podstawowym założeniem wszystkich projektów powinno być rozpatrywanie kwestii integracyjnych jako równorzędnych z pozostałymi zagadnieniami. Projekt przedstawia koncepcję głównego wejścia do zamku wspólnego dla wszystkich, bez wyjątków.